With our award-winning** Closer to Nature bottle, switching from breast to bottle has never been easier – it has been voted mother's number one bottle for the transition from breast to bottle!* With our nipple teat and built-in anti-aging colic valve this might be best for baby after you! Inspired by moms, designed by experts. Loved by mothers and babies alike, our easy-on nipple teat feels closer to the skin and mimics the natural shape and movement of the mother's breast for comfortable feeding. 95% of moms have reported that the super soft, skin-to-the-skin silicone teat was accepted by their baby and would recommend it to others. * All Closer to Nature bottle teats feature an anti-colic system to help prevent colic by making sure your child gets more milk and less air. Together with the sensitive valve of the feeding bottle, the wide bottle neck stimulates the intuitive feeding of your baby. Designed to be held in the most natural position during feeding, the compact shape of the feeding bottle also allows baby to be closer to you. Tommee Tippee Closer to Nature feeding bottles are available in a wide variety of sizes, colors and decorations. The teats are also available with different flow rates, so the milk can flow faster as your baby gets more hungry! Thanks to the wide bottle neck, the feeding bottles are easy to clean and are suitable for use in the dishwasher, microwave and steam sterilizers. 100% BPA free for complete peace of mind. What exhaust velocity do I need? We offer different outflow rates to grow with your baby. Every baby is different, but as a guideline we recommend a slow flow for 0+ months, a medium flow for 3+ months and a fast flow for 6+ months. Closer to Nature teats are only compatible with Closer to Nature feeding bottles. How often should I replace the bottle teats? We recommend replacing your bottle teats every two months and they should be replaced immediately if they are damaged or limp. but as a guideline we recommend a slow flow for 0+ months, a medium flow for 3+ months and a fast flow for 6+ months. Closer to Nature teats are only compatible with Closer to Nature feeding bottles. How often should I replace the bottle teats? We recommend replacing your bottle teats every two months and they should be replaced immediately if they are damaged or limp. but as a guideline we recommend a slow flow for 0+ months, a medium flow for 3+ months and a fast flow for 6+ months. Closer to Nature teats are only compatible with Closer to Nature feeding bottles. How often should I replace the bottle teats? We recommend replacing your bottle teats every two months and they should be replaced immediately if they are damaged or limp.
* Based on a 2021 survey of 524 parents using Tommee Tippee feeding bottles
** Made for Mums, March 2020
| Verpakking breedte | 16.20 cm |
|---|---|
| Verpakking hoogte | 8.30 cm |
| Verpakking lengte | 18 cm |
| Verpakkingsgewicht | 0.19 kg |
| EAN | 5010415226211 |
|---|
| Kleur | grijs, groente, zwart |
|---|---|
| Materiaal | Siliconen |
| Aanbevolen maximum leeftijd | 36 maand |
|---|---|
| Aanbevolen minimum leeftijd | 3 maand |
| Aantal artikelen in verpakking | 2 stuk(s) |
| BPA-vrij |
| Anti-koliek | |
|---|---|
| Volledig steriliseerbaar |
| Inhoud | 340 ml |
|---|